Tipy na ošetrovanie

Tipy na čistenie, údržbu a vetranie Vašich plastových okien

Starostlivosť o okenné rámy

Profily aluplast pre plastové okná sa zhotovujú z plastu, ktorý je odolný voči vplyvom počasia, je vysoko kvalitný a jednoduchý na ošetrovanie. Na vyčistenie hladkého, bezpórového a hygienického povrchu potrebujete iba jemný roztok umývacieho prostriedku. Môžete tak odstrániť jednoducho znečistenia spôsobené prachom a dažďom.

Nepoužívajte na čistenie prostriedky na drhnutie (tekuté prášky, prášky ako také), ktoré poškodzujú povrch, ako dusíkové roztoky, benzín alebo pod. Interval čistenia je potrebné prispôsobiť stupňu znečistenia. Ak sa na Vašom okne budú nachádzať znečistenia, ktoré nemôžete odstrániť hore opísaným spôsobom, tak sa prosím obráťte na odborného predajcu okien.

Starostlivosť o tesnenie

Tesnenia Vašich plastových okien sa vyrábajú z kvalitného mäkčeného plastu, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom a proti starnutiu. Pri čistení Vašich okien by ste mali pravidelne odstrániť z tesnenia znečistenia a prach.

Pravidelným používaním špeciálnych silikónových olejov môžete predĺžiť elasticitu a funkčnosť mnohonásobne.

Kupujte prosím čistiace prostriedky na tesnenia od vášho odborného predajcu okien.

Starostlivosť o kovania

Kovanie si zachová svoju pohyblivosť a funkčnosť, ah ho sporadicky naolejujete. Na pohyblivé časti kovania naneste pár kvapiek oleja, na miesta uzatvárania naneste tuk neobsahujúci kyseliny alebo vazelínu. 

Týmto udržíte funkčnosť vášho okna.

Ak potrebujete ďalšie informácie, obráťte sa prosím na vášho odborného predajcu okien.

Vetranie a kúrenie

Moderné plastové okná sú sami o sebe ako aj vzhľadom k obálke budovy tak tesné, že nemôže dochádzať skoro k žiadnej prirodzenej výmene vzduchu. Kto sa stará o potrebnú výmenu vzduchu, ten môže s moderným plastovým oknom ušetriť na nákladoch na vykurovanie a môže dosiahnuť zdravú klímu priestoru.

Rýchle a efektívne vetranie je vetranie dvoma náprotivnými oknami naprieč, keďže jedno otvorené okno niekedy nestačí. Päť minút stačí na výmenu vzduchu. Pri nárazovom vetraní je potrebných približne 10 minút.

Najlepšie výsledky dosiahnete, ak budete vetrať tri-štyri krát za deň. Mali by ste však dbať na to, aby prúd vetrania nebol obmedzovaný (napr. nábytkom, atď.) Varením, kúpaním a sprchovaním vznikne v priestore viac vlhkosti, preto by ste mali častejšie vetrať. Okrem toho je zarosené okno najlepším ukazovateľom, že je potrebné častejšie vetranie. 

K podpore výmeny vzduchu možno použiť aj takzvané Basic Air plus®- vetráky alebo REGEL-air®- vetráky v okne.

Základné čistenie Vašich plastových okien po zabudovaní

Napriek najvyššej starostlivosť môžu pri zabudovaní ostať na okne znečistenia, ako napr. malta, omietka, lepidlá atď. Zvyšky malty a farby možno jemne odstrániť polotvrdou špachtľou a potom okno dočistiť vlhkou handrou.

Dbajte prosím na to, aby ostré kamienky malty nezanechali škrabance na povrchu. Zvyšky lepidla na sklenených plochách možno opatrne odstrániť žiletkou.